Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: środa 15 sierpnia 2018 Imieniny: Marii, Napoleona, Stefana Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: 14 21 ďż˝C | ciśnienie: 1016 hPa warunki biometeorologiczne obojętne wiatr: 9 km/h północno-zachodni

Sezon na prawdziwe oscypki trwa!

opr.KP

Jest to idealny czas dla miłośników prawdziwych owczych serów. W maju ruszył sezon na prawdziwego oscypka. Oscypek to twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie dla Podhala. Ser ten ma status produktu regionalnego, prawnie chronionego przez Unię Europejską.

Udostępnij

Sezon na prawdziwe oscypki trwa!

Już z początkiem maja w podhalańskich bacówkach można już zakupić pierwsze prawdziwe oscypki. Warto wiedzieć, że sezon produkcyjny prawdziwych oscypków trwa od maja do września. Jeszcze w październiku można trafić na prawdziwy owczy ser, ale nie będzie to łatwym zadaniem. Już od listopada wszystkie kryjące się pod nazwą oscypek" wyroby serowe, nie mają zbyt wiele wspólnego z tym słynnym, góralskim produktem regionalnym. Oryginalne oscypki to sery w kształcie dwustronnego stożka, produkowane z minimum 60 procent mleka owczego. Ser powinien ważyć od 60 do 80 dkg i mierzyć od 17 do 23 cm.

Wiadomości Zakopane RSS

comments powered by Disqus