Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: środa 12 grudnia 2018 Imieniny: Dagmary, Adelajdy, Aleksandra Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: -5 -3 °C | ciśnienie: 1019 hPa warunki biometeorologiczne obojętne wiatr: 7 km/h północny

Kino, którego szukasz: Miód dla Dakini

Już w najbliższy czwartek, 19 kwietnia o godzinie 19:00 w Kinie Sokół, przy ul. Orkana 2 zapraszamy na kolejną projekcję z tegorocznego cyklu "Kino, którego szukasz". Tym razem na ekranach zobaczymy film "Miód dla Dakini" wreżyserii Dechen Roder.

Udostępnij

Kino, którego szukasz: Miód dla Dakini
Kino, którego szukasz: Miód dla Dakini - plakat

Projekt "Kino, którego szukasz" to cykl jednorazowych pokazów obrazów, które wybrała dla zakopiańskiej publiczności projektantka mody i miłośniczka sztuki filmowej - Ela Krzemińską-Owczarz. Bilety w cenie 12 zł - dolne rzędy, 15 zł - górne rzędy. Film młodej bhutańskiej reżyserki to oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Roder wykorzystuje w scenariuszu motywy z opowieści o dakiniach, oświeconych kobietach i żeńskich buddach, personifikacjach żeńskiej energii seksualnej, które dbają o przekazywanie mądrości i praktyk przeszłych pokoleń, spotykając się często z oskarżeniami o wykorzystywanie czarnej magii i uwodzicielskie podstępy. Drugoplanowym bohaterem historii jest także urzekająca górska przyroda, towarzysząca dwójce bohaterów w poszukiwaniu prawdy i poznawaniu siebie nawzajem. Tłem dla fabuły stają się społeczne i polityczne realia kraju, który dynamicznie się rozwija, próbując jednocześnie ocalić to, co najważniejsze dla kulturowej tożsamości. Bhutańska kinematografia liczy sobie ledwie kilkanaście lat historii: pierwsze produkcje i programy telewizyjne zaczęły powstawać pod koniec lat 90. XX wieku. Kino „najszczęśliwszego kraju świata” rozwija się jednak w obiecującym kierunku – obok inspirowanych filmami bollywoodzkimi produkcji telewizyjnych powstaje coraz więcej dzieł z powodzeniem prezentowanych na międzynarodowych festiwalach, w udany sposób łączących lokalne tradycje estetyczne z uniwersalnym językiem kina. Współczesne kino Bhutanu otwiera przed widzami drogę do jednego z najbardziej niedostępnych rejonów świata, łącząc niezwykłe lokalne tradycje artystyczne i buddyjską filozofię z intrygującą, ambitną formą i ciekawymi konwencjami gatunkowymi. „Miód dla dakini” jest tego doskonałym przykładem.

Źródło: www.zakopane.eu/

Wiadomości Zakopane RSS

comments powered by Disqus