Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: środa 12 grudnia 2018 Imieniny: Dagmary, Adelajdy, Aleksandra Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: -5 -3 °C | ciśnienie: 1019 hPa warunki biometeorologiczne obojętne wiatr: 7 km/h północny

Idealny czas na spacer tatrzańską doliną

Opr. KP

Wiosna na Podhalu zawitała na dobre. Ostatni weekend był pogodny. Ten tydzień również przywitał nas wyjątkowo słonecznie. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w dniu dzisiejszym lekkie zachmurzenie i możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura w granicach 18°C. Od jura znów słonecznie. Warto ten pogodny czas wykorzystać na spacer tatrzańską dolinką.

Udostępnij

Idealny czas na spacer tatrzańską doliną
Dolina Kościeliska

Jak donosi TPN w części reglowej na znacznych odcinkach szlaków nie ma już śniegu. Warto odwiedzić Dolinę Kościeliską, jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Dolina ta ma około 9 km długości. Cała trasa wiedzie wygodną dolinną drogą, a jej nachylanie jest na tyle nieduże, że pokonanie tej trasy nie powinno nikomu sprawdzić trudności, nawet rodzicom prowadzącym wózki dziecięce. Z Kir do Polany Pisanej można dojechać czteroosobową dorożką, co jest płatne około 25 zł od osoby. Z miejsca postoju powozów do Schroniska jest jeszcze około pół godziny drogi. Warto odwiedzić schronisko na Hali Ornak, które położone jest na wysokości 1100 m n.p.m., a także udać się na spacer do Smreczyńskiego Stawu. Prowadzi do niego szeroka, łatwa do pokonania ścieżka. To niezwykle urokliwe miejsce z widokiem na kilka niedostępnych szczytów: Kamienistą, Smreczyński i Tomanowy. Nad jeziorem zbudowany został taras widokowy z ławkami, na których można odpocząć podziwiając piękno otaczającej przyrody. Kolejnym bardzo często odwiedzanym przez turystów miejscem jest największa i najdłuższa (ok 10km.) dolina polskich Tatr - Dolina Chochołowska. Podobnie jak w przypadku Doliny Kościeliskiej - trasa wiedzie wygodną dolinną drogą, a jej nachylanie jest na tyle nieduże, że pokonanie trasy nie powinno nikomu sprawdzić trudności. Dolina Chochołowska stanowi obowiązkowy punkt programu dla wypoczywających w Tatrach rodzin z dziećmi i osób starszych. Na turystów czeka tu kolejka turystyczna "Rakoń", mogąca pomieścić do 50 osób, którą w dojechać do Polany Huciska za ok. 5 zł od osoby. Jest także możliwość dojazdu, właściwie pod samo Schronisko na Polanie Chochołowskiej, czteroosobową bryczką za około 25 zł od osoby. Na koniec docieramy do położonego na wysokości 1 146 m n.p.m. Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Równie atrakcyjnym rozwiązaniem jest spacer Doliną Strążyską To wspaniała rozwiązanie dla osób, które są zmęczone dalekimi górskimi wyprawami lub mają małe dzieci, które nie są jeszcze w stanie podołać wyzwaniom długich wycieczek. Czas przejścia z Zakopanego na Polanę Strążyską wynosi około 40 min. Wejście do Doliny Strążyskiej znajduje się we wschodniej części Zakopanego, na końcu ulicy Strążyskiej. W zależności od miejsca zakwaterowania, można wybrać się tutaj na nogach lub dojechać samochodem lub busem, których w trakcie sezonu turystycznego pod Giewontem nie brakuje. Ambitni turyści dotrą tutaj przemierzając Drogę pod Reglami, od strony Wielkiej Krokwi. Kierując się dalej w głąb Doliny, po około 30 minutach, dochodzimy do Polany Strążyskiej i skrzyżowania szlaku z drogą prowadzącą na Giewont. Podążając żółtym szlakiem dotrzemy do końca Doliny Strążyskiej. Nieopodal skrzyżowania mieści się herbaciarnia, w której można trochę odpocząć. Po około 15 minutach dalszej wycieczki, docieramy do Wodospadu Siklawica, którego wysokość wynosi 23 metry. Jeśli jednak chcemy przedłużyć spacer, możemy powrócić do centrum Zakopanego Doliną Białego.

Wiadomości Zakopane RSS

comments powered by Disqus