Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: niedziela 21 października 2018 Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: 1 4 °C | ciśnienie: 1025 hPa warunki biometeorologiczne obojętne wiatr: 13 km/h północno-wschodni

Pogoda w Tatrach nie rozpieszcza

W Tatrach i na Podhalu zima pełną parą. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w nadchodzący weekend możemy spodziewać się kolejnych opadów śniegu. Dla narciarzy raj, dla turystów wybierających się w góry - kłopot. Warunki w Tatrach są bardzo zmienne. Aktualnie ogłoszono 3 stopień zagrożenia lawinowego.

Udostępnij

Pogoda w Tatrach nie rozpieszcza
Morskie Oko, widok na Rysy - fot.zr.pogoda.topr.pl/

TOPR informuje, że przy 3 stopniu zagrożenia lawinowego "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy." Jak donosi TPN: "Warunki do uprawiania turystyki są zmienne. W części reglowej szlaki i drogi prowadzące do schronisk są przetarte, na stromych podejściach mogą być oblodzone. W wyższych partiach Tatr szlaki zasypane są świeżym śniegiem, zawiane, a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach są zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Tylko na niektórych szlakach powyżej schronisk założone są pojedyncze ślady. Dodatkowym utrudnieniem jest padający śnieg i mgła, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy. Chodzenie po głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, a także zabiera sporo energii, co należy uwzględnić przy planowaniu wycieczek."

Wiadomości Zakopane RSS

comments powered by Disqus