Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: sobota 26 maja 2018 Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: 10 20 ďż˝C | ciśnienie: 1020 hPa warunki biometeorologiczne obojętne wiatr: 6 km/h południowo-wschodni

Wernisaż wystawy "Nie tylko Morskie Oko. Obrazy Stanisława Gałka z daru Anny Olszewskiej"

Już jutro, 17 marca o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, przy ul. Zamoyskiego 25 (filia Muzeum Tatrzańskiego) odbędzie się Wernisaż wystawy "Nie tylko Morskie Oko. Obrazy Stanisława Gałka z daru Anny Olszewskiej".

Udostępnij

Wernisaż wystawy
Stanisław Gałek - autoportret /zr.http://muzeumtatrzanskie.pl/

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wernisaż wystawy "Nie tylko Morskie Oko. Obrazy Stanisława Gałka z daru Anny Olszewskiej". To wyjątkowy zbiór 46 obrazów ofiarowanych w 2016 roku przez bratanicę artysty Annę Olszewską. Muzeum otrzymało od Pani Anny Olszewskiej również dar w postaci 14 tysięcy cennych negatywów autorstwa Tadeusza Olszewskiego. Stanisław Gałek (ur. 14 września 1876 w Mokrzyskach, zm. 13 lipca 1961 w Zakopanem) – polski malarz i rzeźbiarz, projektant kilimów. W 1896 ukończył Szkołę Zawodową Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, a następnie uczył w niej rysunku, będąc asystentem Edgara Kovátsa. W 1899 rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Rok później przerwał naukę w Krakowie i wyjechał do Monachium, gdzie rozpoczął naukę w Königliche Kunstgewerbeschule. Później uczył się w paryskiej École Nationale des Beaux-Arts w pracowni Jeana-Léona Gérôme’a. W 1910 wyjechał tworzyć we Włoszech i na Krymie. W 1912 otrzymał pracę nauczyciela rysunku w szkole zawodowej w Kołomyi, skąd w 1916 powrócił do Zakopanego i ponownie zaczął nauczać w Szkole Przemysłu Drzewnego. Od 1931 poświęcił się tylko malarstwu.

Wiadomości Zakopane RSS

comments powered by Disqus