Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: piątek 20 kwietnia 2018 Imieniny: Czesława, Agnieszki Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: 5 20 ďż˝C | ciśnienie: 1027 hPa warunki biometeorologiczne korzystne wiatr: 10 km/h północno-wschodni

Uwaga: aktualne warunki narciarskie na stokach narciarskich w Zakopanem i okolicy!

Wystawa twórczości Zofii Forteckiej i Magdaleny Forteckiej w Kościelisku

Opr. Kasia Palacz

Już w najbliższy piątek, 19 lutego br. o godzinie 18:00 w siedzibie Ośrodka przy ulicy Nędzy-Kubińca 76 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa na szkle twórczości Zofii Forteckiej oraz jej córki Magdaleny Forteckiej.

Udostępnij

Wystawa twórczości Zofii Forteckiej i Magdaleny Forteckiej w Kościelisku
Wystawa twórczości Zofii Forteckiej i Magdaleny Forteckiej, fot. http://koscielisko.com.pl/

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godziny 8:30 - 16:30. Podczas wernisażu odbędzie się również spotkanie z artystkami. Zapraszamy już w piątek, Zofia Fortecka, samorodna artystka z Zakopanego.Pochodzi ze starych góralskich rodzin Stopków i Krzeptowskich. Absolwentka Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Pierwsze próby malarskie podjęła na początku lat 80, a na dobre malować zaczęła po ukończeniu kariery zawodowej. W swojej twórczości czerpie inspiracje ze sztuki podhalańskiej, a także bizantyjskiej, gotyckiej czy romańskiej. Jej znakiem rozpoznawczym są miniatury na szkle, składane z drobnych elementów (od 2,5 x 2,5 cm do 11 x 8 cm) w tryptyki lub krzyże. Artystka tworzy z nich opowieści o życiu świętych, ilustruje historie biblijne, legendy, przedstawia sceny rodzajowe. Wykonała także drogi krzyżowe do kościołów. Zaprezentowała dziesiątki wystaw w Polsce, w kilkunastu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Meksyku (gdzie uczyła ponadto techniki malowania na szkle w Mexico City). Jej obrazki znaleźć można w wielu muzeach i zbiorach prywatnych. Zabytkowa góralska chata na Krzeptówkach, gdzie mieści się stała wystawa prac jej i córki, znalazła się na "Szlaku dziedzictwa kulturowego Podtatrza". Magdalena Fortecka, córka Zofii, poznawała technikę malowania na szkle na kursach u Jana Jachymiaka i Jana Kosińskiego. Potem wyjechała do Warszawy, jest anglistką, tłumaczką. Pod koniec lat osiemdziesiątych wróciła do malowania, a jej ulubionym tematem stały się anioły. Od pewnego czasu także ryby. Wystawia głównie razem z matką, w Polsce i za granicą, przygotowuje również wystawy indywidualne. Janusz Fortecki oprawia dzieła żony i córki w drewno i mosiądz, nadając im ostateczny szlif.

Wiadomości Zakopane RSS

comments powered by Disqus