Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: niedziela 20 stycznia 2019 Imieniny: Fabiany, Fabiana, Sebastiana, Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: -13 -5 ďż˝C | ciśnienie: 1023 hPa warunki biometeorologiczne obojętne wiatr: 4 km/h południowo-zachodni

Uwaga: aktualne warunki narciarskie na stokach narciarskich w Zakopanem i okolicy!

Święto ulicy Strążyskiej

Lou

Udostępnij

Święto ulicy Strążyskiej

Święto ulicy Strążyskiej jest obchodzone co roku, właściwie bez szczególnego powodu. Jest to po prostu dobra okazja, aby pobyć razem, zjeść, napić się, pobawić. Mieszkańcy są dumni ze swojej ulicy i chcą się nią pochwalić, a przecież mają do tego powody.

Któż bowiem nie zna Strążyskiej, jednej z najstarszych zakopiańskich ulic? Jest to szczególne miejsce, niby blisko centrum Zakopanego, a jednak trochę na uboczu. Kto czuje się zmęczony zgiełkiem turystycznym panującym na Krupówkach i szuka najkrótszej i najszybszej drogi ucieczki, ulica Strążyska będzie wyśmienitym pomysłem. Otwiera ona drogę do serca Tatr, prowadzi do niezwykle urokliwej Doliny Strązyskiej, na której końcu góruje majestatyczny Giewont, widoczny z tego miejsca jak na dłoni. Znajduje się tam również charakterystyczna skała zwana Sfinksem, a wystarczy poświęcić jedynie 15 minut, by znaleźć się pod wodospadem Siklawica, który opada z wysokości 23 metrów. Sama Dolina Strążyska jest stosunkowo niedługa, śmiało można wybrać się na spacer razem z dziećmi, potrwa to około godziny (normalnie 40 minut). Wytrwałe maluchy, które dojdą do końca, mogą chyba liczyć na małą nagrodę - w jednym z szałasów otwarty jest w sezonie letnim bar.

Kto czuje niedosyt, może podejść jeszcze na Sarnią Skałę, zajmie to niecałą godzinę, a na górze czeka niesamowity widok na ogromną, urwistą, północną ścianę Giewontu. Z drugiej strony rozciąga się panorama Zakopanego. Wrócić można tą samą drogą lub pójść dalej Ścieżką nad Reglami i Doliną Białego, podziwiając po drodze Wielką i Średnią Krokiew, by zakończyć wycieczkę niedaleko centrum Zakopanego.

Z Doliny Strążyskiej prowadzi czerwony szlak na Giewont, a prawdziwi turyści wiedzą, że gdy postawi się stopę na Kondrackiej Przełęczy, ciężko oprzeć się pokusie przespacerowania się również granią Czerwonych Wierchów.

W tym roku Święto ulicy Strążyskiej odbędzie się 17 czerwca, a zapraszają na nie mieszkańcy, Burmistrz Miasta Zakopane oraz Związek Podhalan Oddział Zakopane.

Program Święta ulicy Strążyskiej przedstawia się następująco:

godz. 10:00 Msza Św. W kościele Matki Bożej Częstochowskiej ("Stary Kościółek"), ul. Kościeliska 1
godz. 11:00 przejazd zaprzęgami konnymi do ul. Strążyskiej
godz. 11:30 poczęstunek przy muzyce w Restauracji Gazdówka, ul. Strążyska 1
godz. 13:00 wernisaż wystawy w karczmie Żabi Dwór, ul. Strążyska 26
godz. 14:00 festyn z konkursami i zawodami na ściance wspinaczkowej na polanie
u Jana Chyca (przy skrzyżowaniu ul. Strążyskiej z ul. Bogdańskiego)

Zapraszamy gorąco!

Wiadomości Zakopane RSS

comments powered by Disqus