Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: niedziela 27 maja 2018 Imieniny: Jana, Juliusza, Juliana Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: 9 22 ďż˝C | ciśnienie: 1020 hPa warunki biometeorologiczne obojętne wiatr: 5 km/h północno-wschodni

Pogoda w Tatrach - warunki turystyczne na szlakach!

Opracowano na podstawie danych TOPR, TPN oraz prognoz pogody z dnia 24.05.2018 r.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. W części reglowej szlaki miejscami mogą być mokre, śliskie i błotniste. Dużo błota jest w Dolinie Lejowej i Starorobociańskiej. Stan wód w potokach tatrzańskich jest podniesiony, a na zielonym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich (od Wodogrzmotów Mickiewicza) miejscami płynie woda. Podobnie jest na szlaku wokół Morskiego Oka. Na zielonym szlaku z Wierch Porońca na Rusinową Polanę trwa remont. Prosimy o zachowanie ostrożności. Powyżej górnej granicy lasu panują warunki wiosenno-zimowe. Na szlakach w zachodniej części Tatr można jeszcze spotkać płaty starego śniegu. W Tatrach Wysokich na południowych wystawach są płaty śniegu, ale po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach jest ciągła pokrywa. Śnieg w godzinach południowych jest mokry i przepadający, a w godzinach rannych twardy i zmrożony, i taki w miejscach zacienionych, pozostaje przez cały dzień. Większość łańcuchów w Tatrach Wysokich znajduje się nadal pod śniegiem. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy (raki i czekan) oraz doświadczenie w uprawianiu turystyki zimowej. Przed Żlebem Blatona (w którym jest śnieg) uszkodzona jest kotwa.

Zakopane góry Tatry
    Warto wiedzieć

  • Na teren TPN nie wolno wprowadzać psów. Wyj±tkiem jest Dolina Chochołowska (dnem doliny do wysokości schroniska).
  • Ruch na szlakach turystycznych odbywa się praw± stron±.
  • Jeśli na naszej drodze pojawi się niedĽwiedĽ należy zachować spokój i wolno oddalić się.
  • Od 1 marca br. wzrosły ceny biletów wstępu do TPN. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,50 zł.
  • Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN s± zamknięte od zmierzchu do świtu
  • Osobom wędruj±cym szlakami granicznymi zaleca się wykupienie ubezpieczenia, jako że akcje ratunkowe w Tatrach Słowackich s± płatne. Od pi±tku poprawa pogody. Synoptycy zapowiadaj± temperaturę na poziomie
  • Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte s± wszystkie szlaki powyżej schronisk.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach s± płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędruj±cym szlakami granicznymi.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków najbliższe dni zapowiadają się ciepło, bo temperatura w ciągu dnia wyniesie ok 20°C, lecz deszczowo. W Sobotę i niedzielę możliwe burze. Wychodząc z domu warto zabrać ze sobą parasol.

C.

Wakacje 2018