Zakopane Hotel Helan
pogodaZakopane: czwartek 19 stycznia 2017 Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty Apteka dyżurna: Zakopane, ul. Kamieniec 5, tel: 18 206 80 56

temp.: -15 -3 °C | ciśnienie: 1035 hPa warunki biometeorologiczne korzystne wiatr: 4 km/h wschodni

Uwaga, ruszyły wyciągi: aktualne warunki narciarskie na stokach narciarskich w Zakopanem i okolicy!

Tygodnik Podhalański

Tygodnik Podhalanski - niezależne pismo regionalne - ukazuje sie już od 15 lat na terenie Podhala, Orawy, Spisza i Pienin.

Dzięki prenumeracie dociera do czytelników w całej Polsce. Od ponad pięciu lat dostępny jest także w Chicago i Toronto. Tygodnik trafia także do wielu innych miejsc na świecie, głównie tam, gdzie mieszkają górale.

Nakład pisma jest zmienny 18 - 25 tys. egz. - zależy on m.in. od sezonu turystycznego. ( Po Tygodnik Podhalanski siega każdego roku wiele tysiecy turystów, przyjeżdżających pod Giewont ).


Od 1995 roku pismo dostępne jest w sieci Internet. Tygodnik Podhalanski wydawany jest w formacie A 3, ma objetość zmienną 48 - 60 str. Od roku cześć stron ukazuje sie w pełnym kolorze.

Redaktorem Naczelnym jest Marek Grocholski, z wykształcenia historyk. Wydawcą pisma jest Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze Sp. z o o, w której wiekszość udziałów mają dziennikarze. Prezesem spółki i równoczeonie wiekszościowym udziałowcem spółki jest Józef Jerzy Jurecki, absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, stypendysta Fundacji German Marshall Fund.


Tygodnik Podhalański ma cztery redakcje - w Zakopanem, Nowym Targu, Chicago i Toronto. W piomie pracuje pietnaście osób.

Tygodnik dysponuje też ok. 80 współpracownikami na całym terenie ukazywania sie pisma.

Pierwszy numer Tygodnika Podhalańskiego ukazał sie w grudniu 1989 roku. Była to inicjatywa osób związanych z wydawanym przez kilka lat w podziemiu Biuletynem Podhalańskim. Uznali oni istnienie niezależnej gazety za jedną z głównych potrzeb rodzącej się lokalnej demokracji.

Przez pierwsze lata, gazeta drukowana była na maszynach typograficznych. Osiągała wówczas objetość do 16 stron. Po pięciu latach miała już 26 stron i offsetowy druk. Pierwszy komputer pojawił sie w redakcji w 1994 roku.

Dzisiaj komputerowe przygotowanie, częściowo kolorowego pisma o objętości od 48 do 60 stron odbywa sie w całości w redakcji. Drogą internetową ściągane są materiały z Chicago i Toronto. Dzięki profesjonalnej kadrze tygodnik jest na wysokim poziomie edytorskim.

Oto co napisał o "Tygodniku Podhalanskim" red. Jerzy Sadecki w "Rzeczpospolitej" (Fragment tekstu z dnia 18 marca 1998 roku): Mający swą siedzibe w Zakopanem tygodnik jest przede wszystkim pismem informacyjnym, najlepiej poinformowaną gazeta na Podhalu. Nie stroni od poruszania spraw kontrowersyjnych, patrzy władzy na rece, "Podhalanski" ostro tnie po burmistrzach i urzednikach - słysze w Zakopanem. /.../ Wydawanie pisma stojącego okrakiem na dwóch kontynentach wymaga pisania w nim nie tylko o tym, co dzieje sie pod Giewontem, ale również o ludziach i sprawach amerykanskiej Polonii. "Tygodnik Podhalanski" jest więc bodaj jedynym polskim pismem lokalnym, które ma oddział redakcji w Stanach Zjednoczonych.

zobacz artykuły..

cofnij